Drama na trhu s energiemi: Dodavatelé ještě silněji zdraží, nemají jinou možnost

Domácnosti i firmy bojují už dlouhodobě s často nezvladatelnými účty za energie. Ještě na konci loňského roku se na trhu očekávalo zlepšení, válka na Ukrajině však s celou situaci silně otřásla a nikdo se neodvažuje odhadovat, kam ještě mohou ceny vystoupit. Obrovským problémem může být nyní pro lidi sehnat dodavatele energií, často ani ti největší nechtějí nabírat nové zákazníky. Pokud ano, musejí se smířit s velmi nevýhodnými nabídkami.

„Na podzim jsme očekávali zlepšení situace s cenami energií už zhruba v tomto období, tedy ke konci topné sezóny. Čekalo se, že plynové zásobníky zimu přečkají, že dojde ke zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, a tedy že ceny plynu půjdou dolů. Válka a možnost toho, že se zastaví tok ruského plynu do Evropy, však ceny naopak ještě vyšponovala,“ uvedl pro Echo24 energetický analytik Jiří Gavor s tím, že k zastavení dodávek plynu z Ruska nakonec ale nedojde.

Stále ale platí, že ceny plynu by měly klesnout. „Neklesnou však na hodnoty, o kterých jsme se bavili před půl rokem. Nyní bude úspěch, když to klesne z aktuálních zhruba 90 eur za megawatthodinu například na 50 eur. Ale to pouze za situace, že tedy k odpojení od ruského plynu nedojde. Každopádně myslím, že se dá toto rozhodnutí očekávat ze strany Evropské unie, nikoliv že k němu přikročí Rusko,“ domnívá se Gavor.

Ukrajina obnažila západní průměrnost. Vládne třída bez vůdcovských kvalit

Pokud by přeci jen k přerušení došlo, přestaly by se ceny plynu kótovat, tedy by se vůbec nevytvářely obchodní ceny na burze. Fyzické dodávky by tedy byly de facto přerušeny. „Je stále otázkou, na kolik by se dařilo nějaké řízené odpojování odběratelů od těch největších po ty nejmenší, tedy domácnosti,“ obává se analytik.

Na fixování cen bylo pozdě už před Vánoci

Co se týče fixování cen plynu, odborníci doporučovali na sklonku loňského roku raději vyčkávat a uzavírat s dodavateli smlouvy na dobu neurčitou. Očekávalo se totiž, že cena bude klesat, a fixace by se proto nemusela vyplatit. Nyní je sice situace jiná a platí, že kdo fixoval energie například před rokem, je na tom nyní samozřejmě nejvýhodněji. Pokud si ovšem někdo ceny fixoval až ke konci roku, bylo už pozdě. Trhem totiž velmi zamával krach menších dodavatelů energií, který odstartoval pád Bohemia Energy.

„Tito lidé dostali už tehdy tak vysoké ceny, že se to už příliš neliší od současné úrovně. Já jsem však opravdu pevně přesvědčen, že ceny plynu, a tedy i elektřiny, dolů opravdu pomalu půjdou,“ říká Gavor.

Zdražila již většina dodavatelů. Naposledy PRE navýšila ceny elektřiny od dubna o 30 procent, od května pak o 25 procent zdraží i plyn. Velkým problémem je nyní ale hlavně to, že velká část dodavatelů už nové zákazníky vůbec nepřibírá. „Nyní lidem nelze moc doporučovat, aby se porozhlédli po trhu a našli nejlevnějšího dodavatele. Na to, aby někdo rozvázal smlouvu se svým dodavatelem a hledal jiného, teď opravdu není vhodná doba. Dokonce už i Pražská plynárenská odmítá nabízet nové produkty velkoodběratelům,“ uvedl Gavor.

Pokud už se lidé dostanou k novému dodavateli, musí počítat s tím, že jim nenabídne dobré podmínky. „Přeci jen v lepší pozici je ČEZ, který jakožto silná skupina nemá takový problém s bankovními garancemi. Novým klientům zatím nabízí smlouvy jak na dobu neurčitou, tak fixaci od jednoho až na tři roky. Nabídnuté ceny jsou ale opravdu vysoké, klidně až o tisíc korun za megawatthodinu více, než kolik platí stávající zákazníci,“ upozorňuje analytik.

Lidé by tedy nyní, kdy válka a nejistota celý energetický trh ještě více poznamenaly, neměli zatím čekat na snižování cen. Spíše se dá předpokládat, že většina dodavatelů oznámí další změnu ceníků. „Jak velcí, tak malí dodavatelé dopředu nakupovali už zhruba od října energie za opravdu vysoké velkoobchodní ceny. Přitom zatím zákazníkům zdražovali produkty ‚jen‘ o třeba maximálně 50 procent. Je tedy bohužel nutné si uvědomit, že je to vlastně opravdu málo,“ uvedl Gavor.

Zdroj: https://echo24.cz/