Nad Českou Vsí v Jeseníkách řidič natočil vlka. V horách žije zřejmě několik kusů

V nejvyšších moravskoslezských horách poblíž České Vsi včera ráno řidič auta natočil dospělého vlka. Záběry se objevily na sociálních sítích. Podle ochránců přírody jde o jedinečné snímky, nelíbí se jim však, že řidič vlka pronásledoval a že v původním videu zveřejnil přesnou lokalitu.

„Jde o jedinečné záběry. Už loni jsme na fotopastích v centrální části Jeseníků vlka zachytili. Pomalu se zde usídlují,“ potvrdil Ondřej Bačík ze Společnosti přítel Jeseníků.

Ochránci přírody výskyt velkých šelem a velkých dravců v Jeseníkách monitorují už několik let. Vlk je přísné chráněný a kriticky ohoržený druh.

„V Jeseníkách se zatím jedná o jedince vlků, kteří hledají nová teritoria, bohužel nemáme zatím potvrzený výskyt vlčí smečky s mláďaty. K tomu může ovšem brzy dojít. Velkým problémem jsou probíhající intenzivní těžby, pohyb těžké techniky a také vysoké návštěvnost hor. Správa měla už dávno zajistit klidová území,“ dodal Bačík.

Podle něho je ovšem hodně problematický přístup řidiče. „Vácnou šelmu v podstatě autem pronásleduje a z chování vlka je zřejmé, že se cítí ohrožen a je ve stresu, protože má stažený ocas. To je bohužel ukázka toho, jak se při takovém setkání nechovat. Je potřeba dát šelmě prostor, v klidu ji zaznamenat na foťák nebo mobil a nechat ji bez stresu odejít. Důležité je pak zdokumentovat stopy,“ nabádá Bačík.

Ochránci přírody zároveň prosí veřejnost, aby se při zveřejňování podobných videí nikdo neuváděl konkrétní lokality. Podrobnosti lidé mohou poskytnout Společnosti přátel Jeseníků nebo správě chráněné oblasti. 

Důkazy o výskytu vlka našli dobrovolníci Vlčích hlídek v Rychlebských horách uřž v roce 2016. „Jsou to první důkazy o pohybu vlka obecného v oblasti Jeseníků po více než deseti letech,“ řekl tehdy Tomáš Pospíšil z Lesů ČR.

Nedaleko Šternberka se zase podařilo získat věrohodné důkazy o pobytu rysa ostrovida, největší evropské šelmy.

Zdroj: https://olomoucka.drbna.cz/