Při každém telefonátu sbírají operátoři data o poloze. Předávají je policii
Operátoři získávají data o poloze lidí, kdykoliv si zavolají nebo využijí datového připojení, ale také běžně uchovávají tato data po delší dobu a v některých případech je předávají policii. Informuje o tom americká Federální komise pro komunikaci (FCC). Aktuální poloha lidí se s operátory podle FCC sdílí prakticky neustále. Obavy ze zneužití tohoto typu dat se vyskytly i v Česku.
Z vyjádření společností AT&T, Verizon a dalších operátorů vyplývá, že chytré telefony prakticky neustále poskytují obrovské množství informací o tom, kde se nachází jejich uživatelé. Od údajů o tom, se kterými mobilními věžemi smartphone komunikuje, až po konkrétní souřadnice GPS.
Například společnost T-Mobile uchovává souřadnice zeměpisné šířky a délky zařízení ve své síti až 90 dní a méně přesné údaje o poloze uživatelů dokonce až dva roky, uvedla společnost FCC podle byznysové rubriky serveru CNN. Společnost Verizon uvedla, že uchovává údaje o lokalitě telefonu po dobu jednoho roku, zatímco společnost AT&T řekla, že může uchovávat údaje o poloze zařízení až po dobu pěti let.
V posledních měsících vyvolaly tyto informace pozdvižení v souvislosti se zákazem potratů. Kritici podle CNN uvádí, že data mohou sloužit ke sledování žadatelů o potrat, respektive k jejich trasování. Podobné obavy panují i v Česku. Už dříve se objevily například v souvislosti s účastí lidí na demonstracích. Z nich by bylo možné získat údaje o politických preferencích jednotlivců.
„Vlády shromažďují informace z mnoha důvodů. Příliš často jsou však údaje shromážděné státem zneužívány a využívány k jiným účelům,“ napsala letos na jaře na svém blogu skupina Electronic Frontier Foundation, která se zabývá digitálními právy.
Předsedkyně FCC Jessica Rosenworcelová se ve svém červencovém vyjádření o možných rizicích souvisejících s reprodukční péčí nebo potraty. Kritika však přišla necelý měsíc po červnovém rozhodnutí Nejvyššího soudu o zrušení federálních práv na potraty a v době zvýšené kontroly mnoha společností, které zpracovávají informace o poloze. Úřady a společnosti nyní řeší, jak by mohly reagovat na žádosti orgánů činných v trestním řízení o poskytnutí těchto údajů v souvislosti s trestním stíháním v případě nelegálních potratů, ale také dalších nezákonných činů.
„Vzhledem k vysoce citlivé povaze těchto údajů, zejména pokud jsou lokalizační údaje kombinovány s dalšími typy údajů, je způsob, jakým jsou tyto údaje uchovávány a sdíleny s třetími stranami, nesmírně důležitý pro bezpečnost a soukromí spotřebitelů,“ napsala tehdy Rosenworcelová. Minulý týden Rosenworcelová dodala, že vyzvala úřad FCC k prosazování práva, aby prošetřil, zda bezdrátoví operátoři dělají dost pro to, aby zákazníky informovali o tom, jak je s jejich informacemi nakládáno.
Existuje mnoho důvodů, proč bezdrátový operátor shromažďuje informace o poloze předplatitelů, sdělily společnosti komisi FCC. Jedním z hlavních důvodů je jednoduše provozovat síť tak, jak by spotřebitelé očekávali a jak je pro jejich potřeby nejlepší. Existují však i další důvody. Pravidla FCC například vyžadují, aby operátoři poskytovali dispečerům tísňové linky 911 podrobné informace včetně výšky zařízení, v němž se zařízení nachází, aby záchranáři mohli snadněji lokalizovat osobu v nouzi, pokud se nachází v pátém patře budovy.
Operátoři shromažďují údaje o poloze také pro účely, které přímo nesouvisejí s poskytováním bezdrátových služeb. Například společnost Verizon sdělila komisi FCC, že může používat údaje o poloze jako součást nabídky třetím stranám, které mohou „rozvíjet poznatky, které pomohou odhadnout vzorce třeba dopravy během ranní špičky nebo kolik zákazníků chodí do obchodu“. Společnost AT&T sdělila FCC, že může shromažďovat informace o poloze, aby mohla předplatitelům zobrazovat cílené reklamy.
Zatímco v některých případech mohou spotřebitelé toto shromažďování údajů odmítnout – například u reklamního programu společnosti AT&T – obecně nemohou odmítnout sdílení svých lokalizačních údajů s orgány činnými v trestním řízení, uvádí se v dopisech operátora.
„Stejně jako všechny společnosti jsme ze zákona povinni poskytovat informace orgánům činným v trestním řízení a dalším vládním subjektům, a to na základě soudních příkazů, soudních obsílek a zákonných žádostí o zjištění,“ napsala společnost AT&T FCC. „Ve všech případech žádosti přezkoumáváme, abychom zjistili, zda jsou oprávněné,“ dodala firma.
Zdroj: https://echo24.cz/