Zákaz krbových kamen a dalších lokálních topenišť je znovu aktuální, kvůli novým legislativním návrhům EU

Lenka Nováková
27. 10. 2022 ▪ 14:32

Krbová kamna a další lokální topeniště by v příštích letech mohlo čekat výrazné omezení či zákaz. Nová legislativa EU se totiž chystá výrazně omezit emise prachových částic, které jsou produkovány hlavně v domácnostech. Podle EU mohou tyto emise za stovky tisíc předčasných úmrtí jen v EU.

Evropská komise navrhla v boji proti znečištění ovzduší nové ekologické normy, které by měly zajistit snížení emisí prachových částic. Ty podle evropského komisaře pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiuse stojí za předčasným úmrtím téměř 300 000 tisíc Evropanů. Úprava legislativy, která by měla přinést snížení těchto emisí v rámci celé sedmadvacítky by tak měla podle komisaře zajistit nejméně o 70 % méně předčasných úmrtí. Státy ale budou muset výrazně regulovat hlavní zdroje těchto emisí mezi které patří například lokální topeniště včetně krbů.

Ačkoliv lokálních topenišť v posledních letech ubylo a značná část jich byla modernizována, emise v podobě prachových částic PM 2,5 to snížilo jen mírně. Podle Ministerstva životního prostředí ČR se domácnosti i nadále podílí na emisích těchto částic téměř z 80 %. Situace se špatným ovzduším je pak znatelná v době topné sezóny hlavně v menších městech a obcích, kde stále více lidí oproti moderním plynovým kotlům, tepelným čerpadlům a dalším technologiím využívá právě kotle na pevná paliva a krby.

Nové normy, které Evropská komise navrhla by tak měly snížit množství emitovaných prachových částic na polovinu. Do roku 2030 by se tak oproti současným emisím 25 mikrogramů na metr krychlový vzduchu v ročním průměru měla hodnota snížit pod deset mikrogramů na metr krychlový taktéž v ročním průměru.

Pokračování článku zde: https://energozrouti.cz/z/zakaz-krbovych-kamen-a-dalsich-lokalnich-topenist-je-znovu-aktualni-kvuli-novym-legislativnim-navrhum-eu