Celníci v bruntálských provozovnách odhalili padělky za několik milionů

 Stovky kusů textilu, parfému, elektroniky, ale také hraček, které svým vzhledem a zpracováním napodobovaly zboží světoznámých značek zadrželi celníci v bruntálských provozovnách. Prodejní hodnota originálů by přesáhla 4 a půl milionu korun.

Foto: Celní správa

V rozmezí pár dnů provedli pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj v Bruntálu kontroly se zaměřením na skladování a prodej zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. V prvně kontrolované provozovně odhalili celníci padělky převážně obuvi a parfémů. Jednalo se o napodobeniny značek Chanel, Chloe, Crocs nebo Tommy Hilfiger. Výrazným ukazatelem možného porušení práv duševního vlastnictví u kontrolovaného zboží byla jeho cena. Ta se pohybovala ve stovkách korun oproti originálnímu zboží, u kterého by celková hodnota při prodeji přesáhla milion a půl.

O pár dní později uskutečnili celníci kontrolu v další místní provozovně. Zde pracovníci Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj zadrželi přes 1500 kusů oblečení, elektroniky a dětských hraček.

Především u dětského zboží je k zadržení zboží přistupováno z důvodu rizika zdravotní závadnosti, neboť oproti originálu nejsou tyto hračky zdravotně testovány. Jako marná se ukázala také snaha prodejců ukrýt cennější kusy padělaného zboží v půdních a sklepních prostorech. Kontrolní skupina během důkladné prohlídky prostor totiž objevila vstupy do těchto místností, a to i přes důmyslné zamaskování za krabice a textil. V prodejně bylo zadrženo zboží značek Gucci, Apple, Dior, Casio, Lego nebo Pokemon. Hodnota zboží, pokud by se jednalo o originály, byla vyčíslena na 3 miliony korun.

Kontrolovaným subjektům, kterým se v rámci řízení prokáže nakládání se zbožím porušující práva duševního vlastnictví, hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun.

Zdroj: https://stabruntalsko.cz/