Nebezpečný trend: V Česku znovu přibývá osobních bankrotů

Zatímco od koronavirové pandemie až po konec loňského roku osobních bankrotů spíše ubývalo, na začátku letošního roku se trend otočil. V únoru bylo více bankrotů než v lednu a také více než v únoru 2023. Redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) to sdělila na základě své analýzy společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

V únoru 2024 bylo v České republice vyhlášeno 1 248 osobních bankrotů, což bylo o 113 více než v lednu a zároveň o 242 více než v únoru 2023. V druhém měsíci letošního roku bylo současně podáno 1 303 insolvenčních návrhů.

„Od období pandemie po konec loňského roku měly počty osobních bankrotů spíše klesající tendenci. První dva měsíce letošního roku však naznačují, že osobních bankrotů pomalu přibývá. To indikují i počty insolvenčních návrhů, kterých bylo v únoru podáno nejvíce od loňského června,“ sdělila FAEI.cz Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Nejvíce v Moravskoslezském kraji

Dodala, že nejvíce bankrotů bylo v únoru vyhlášeno Moravskoslezském kraji, a to 204. Následují Ústecký (173) a Středočeský kraj (122). Naopak nejmenší počet osobních bankrotů byl zaznamenán na Vysočině (37) a v Karlovarském kraji (43).

Za posledních dvanáct měsíců bylo podle uvedené společnosti vyhlášeno celkem 13 310 osobních bankrotů, tedy o 508 více (o 4 %) než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 13 987 návrhů na osobní bankrot, oproti předchozím dvanácti měsícům o 672 více (o 5 %).

Ve čtyřech krajích se počet osobních bankrotů snížil, nejvíce ve Zlínském a Karlovarském kraji (shodně o 6 %). Nejvyšší meziroční růst zaznamenal kraj Vysočina (o 13 %) a Pardubický kraj (o 12 %). Nejohroženějším je Ústecký kraj, kde připadlo v posledních dvanácti měsících 22 bankrotů na deset tisíc obyvatel. Následoval Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na deset tisíc obyvatel.

Nejméně osobních bankrotů na deset tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze osm. Po devíti bankrotech na deset tisíc obyvatel připadlo ve Zlínském a Jihomoravském kraji a také na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních dvanáct měsíců byl 12 osobních bankrotů na deset tisíc obyvatel, v předchozím období to bylo necelých 12 bankrotů.

Zvýšily se dluhy, přibylo exekucí

Podle předběžných údajů, které zveřejnila Česká národní banka (ČNB), se dluhy domácností letos v lednu meziměsíčně zvedly o 5,2 miliardy na 2,25 bilionu korun. V meziročním srovnání byl na konci ledna objem úvěrů domácností vyšší o 104 miliardy. Naprostou většinu tvoří úvěry na bydlení, které tvořily 1,745 bilionu korun, tedy skoro čtyři pětiny všech dluhů domácností

Dluhy domácností u bank působících na tuzemském trhu rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank.

Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně výrazně stoupl – zhruba o 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ.

A podle údajů Exekutorské komory ČR v uplynulém roce přibylo exekucí. Nařízeno jich bylo 460 573, v roce 2022 to bylo 445 526. Dobrou zprávou ale je, že ubývá osob v exekuci. K prvnímu březnu jich bylo 641 914, což je přibližně o 24,5 tisíce méně než v roce 2022. Mírně tak přibyl průměrný počet exekucí na jednu fyzickou osobu – na 6,24 oproti 6,15 v roce 2022.

Autor : Pavel Baroch

Zdroj: https://faei.cz/nebezpecny-trend-v-cesku-znovu-pribyva-osobnich-bankrotu/