SPOLEČNOST: Kam zmizel rozum?

Kosmetičky, kadeřnice a maséři jsou nejnebezpečnějšími tvory

Mnozí provozovatelé těchto služeb zajásali, když byl termín otevření posunut o 14 dní dříve, než se původně plánovalo. Radost trvala jen krátce, mnoho těchto provozoven zůstane zavřených, jen už bez podpory. Důvodem jsou štíty.

Kdo používá selský rozum, nepřestává vrtět hlavou nad způsobem, jakým jsou uvolňována koronavirová omezení. Nejdříve se otevírají obrovské hobby-markety, přičemž malé krámky, které by pomohly rozložit nápor kutilů i těch, kteří karantenu využili k rekonstrukcím domovů, zůstávají zavřené. Nápor byl obrovský, parkoviště plná a hodina ve frontách nebyla nijak výjimečně dlouhým pobytem. Tady nikomu hodina s mnoha desítkami lidí na jednom místě nevadí.

Na druhé straně jsou zde služby kosmetické, kadeřnické, manikérské, masérské a další. Tyto profese si vytáhly černého Petra. Kdosi usoudil, že vyvětraná a vydesinfikovaná místnost s jedním člověkem a jedním poskytovatelem služby, s rouškou na ústech obou, je výrazně vyšším nebezpečím než stejná hodina s desítkami lidí v hobby-marketu, a tak otevření těchto provozoven odsunul až na předposlední místo. Následují už jen restaurace.

Jaká byla radost, když po úspěšné žalobě kvůli legislativním chybám muselo dojít k přepracování omezení a využilo se toho i k úpravě harmonogramu uvolňování. To bylo slávy, že ten nejnebezpečnější tvor na světě, kterým podle přístupu vlády kosmetičky, maséři a další jsou, bude moci do práce už o 14 dní dříve, než se původně plánovalo. Ale všeho jenom do času. Toho nebezpečného tvora je totiž nutné co nejvíce odizolovat od nezodpovědné oběti, která se rozhodne v této době jeho služeb využít. A někdo chytrý vymyslel, že jim natáhneme na ruce rukavice (kromě maséra) a roušku ještě utemujeme štítem (povinné dvojí krytí dýchacích cest).

Zkusila jsem si roušku i se štítem nasadit a zkusit s tím pracovat. Nejde to. Každé zvednutí rukou štít sráží. Co je ale mnohem horší, udusíte se. Stačí jen stát v místnosti. Po prvních pěti minutách se začnete potit, po deseti strhnete všechno, protože vám akutně začne scházet kyslík. A to jen stojíte a neděláte nic. Pokud bude masér, pedikérka apod. ve štítu pracovat, začne se dusit mnohem dříve. Nejen kvůli aktivitě, při které potřebuje více dýchat, ale také proto, že při práci se nad klientem sklání, vlastním tělem v ohnutí ucpe spodní část štítu a vyýrazne tak omezí možnost získat nějaký ten vzduch. Kadeřnice nemají se štítem možnost používat fén. V rukavicích nemají cit a s nůžkami mohou udělat paseku větší, než by si člověk udělal sám před zrcadlem. A zkusil si někdo natáhnout gumovou rukavici a hrábnout si do vlasů?

Představte si situaci, kdy vám na masáži několikrát za sebou spadne na záda štít. Popřípadě rovnou masér sám v okamžiku, kdy mu došel vzduch.

A závěr? Tito nebezpeční podnikatelé mají čtyři možnosti:

1) Vykašlou na veškerá omezení, budou přijímat jen stálou klientelu, která na dodržení netrvá, a koledují si o malér.

2) Budou každých pět minut utíkat z provozovny, aby nabrali chybějící kyslík, a koledují si o ztrátu klientely.

3) Budou nadále (ti, kteří mohou) jezdit k zákazníkům domů, čímž se jim navyšují náklady.

4) Nechají zavřeno. Ale protože jim dobrotivá vláda umožnila otevřít, už nebudou mít nárok ani na halíř.

Až se budete divit, proč vaše kadeřnice, kosmetička, podolog, manikérka, pedikérka či masér stále neotevřeli, přestože legálně už mohou, tak důvodem je to, že si chtějí zachovat zdraví. Dlouhodobé vdechování oxidu uhličitého, který se v roušce a pod štítem hromadí, by je totiž o zdraví hodně rychle připravilo.

Autorka je členkou Trikolóry
Převzato z Buresovamarkova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky.Ivana Burešová Marková